úterý 9. listopadu 2010

Koncept


Pražské mosty

Můj koncept vychází z úvahy nad využitím jednotlivých pražských mostů. Praha nemá most, který by vedl z jednoho břehu Vltavy na druhý a byl by prvotně zřízen pro pěší využití. Vyjímaje Karlova mostu, který byl postaven ve 14.stol., kdy neexistovala automobilová doprava. U většiny mostů je pěší fce vedlejší a mostům dominuje doprava železniční, tramavajová či automobilová. Docházím k závěru , že pokud doposavad pěší lávky nevznikly, tak vzhledem k současné ekonomické situaci by mohlo trvat několik let, než by se lávka začala doopravdy stavět. Tyto okolnosti a také to, že atelier řeším jako zadání pro soubor staveb mě vedly k tomu, že i já se snažím docílit toho, aby pěší lávka a propojení břehů vzniklo jako vedlejší produkt jiné fce. A to fce , která svým provozem na lávku vydělá a zaplatí její náklady. Přemýšlela jsem nad návrhem obytné budovy , která by měla pevně stanovenou jen nezbytnou kostru a skládala by se z univerzálních pronajimatelných prostorů. Od této myšlenky jsem prozatím ustoupila a teď se snažím prověřit fci bydlení.

Inspirace

Bydlení jako typická prosperující fce přesunutá na most . Získává exkluzivitu svojí netradiční polohou. Poloha je nedaleká pražskému centru. Na obou březích je snadná dostupnost MHD- tramvaje, metro. Atraktivita lokality - nedotčená příroda ostrova Štvanice, bydlení nad korytem řeky Vltavy, výhled na Pražský hrad, dostatečná izolace od rušné automobilové dopravy.

Situace


Obytný most





Na most navrhuji cca 12-15 obytných jednotek, mezi kterými jsou zachovány značné rozestupy se zelenými plochami,poskytující při chůzi po lávce průhled do okolí a odpočinková místa. Bytové jednotky jsou na lávce posazeny v celé její šířce a na středu v sobě mají průchod.Byty se tak stávají bránami na lávce. Tento princip mi zatím připadá jako nejvhodnější řešení zhlediska izolace bydlení od lidí, kteří po lávce pouze procházejí. Vstup do bytů si předstvuji také zevnitř průchozí díry. Prostor pod průchodem vytvoří loubí ,které slouží jako zastřešení nad vstupem do bytu. Rozprostření po celé šířce lávky zabraňuje průchodů lidí kolem bytu a umožňuje tak i v 1 np většinu prostor orientovat k výhledům na Vltavu. Byty si představuji mezonetové.

Konstrukce


Zaujala mě příhradová kce. Jednotlivé byt.jednotky jsou vloženy do polí příhradového mostu. Příhradová kce doplňuje celistvost návrhu a podporuje vzhled dům-most. Po konzultaci se statikem jsem se dozvěděla, že by stačily tři podpory- tzn. žádná ve vodě. Z příčného řezu si musím napočítat zatížení na běžný m2 a stanovit průžez..

Umístění mostu

V pondělí jsme se dohodli, že jako ateliér si stanovíme jednotnou hranici spodní hrany mostovky , podle které pak budem dále v návrzích pracovat. Do té doby jsem přemýšlela o výškovém umístění mostu podle podkladů k soutěži na lávku pro tuto území. Zde byla hranice mostovky cca 2 m nad úrovní pochozích břehů..


Varianta 1

V Karlíně nástup až za cyklostezkou blíže řece po rampě, na Holešovické straně nástup z chodníku boční rampou po směru chodníku. Přímý nástup ve směru lávky po schodišti.



Varianta 2

V Karlíně nástup už před cyklostezkou , přemostění cyklostezky. V Holešovicích přímý nástup ve směru lávky až z Holešovické tržnice, přemostění vozovky a boční rampou umožněný nástup ve směru chodníku. Většina lidí by nejspíše používala lávku k propojení Holešovic a Karlína , přemostění na obou stranách možná umožní plynulejší pohyb lidí ...



Varianta 3

Kombinace předchozích. Na Holešovické straně přemostění vozovky, na Karlínském břehu nástup blíže k Vltavě před cyklostezkou.



Schema bližší situace


Na Štvanici si představuji vznik menšího přístaviště s marinou, kde by zároveň mohli kotvit čluny nájemníků obytného mostu. Přístaviště ve směru břehu ostrova by bylo zároveň v protikladu na směr mostu a bylo by propojeno s obytným mostem rampou . Výhodu vidím v tom, že nájemnící mohou doplout po volné Vltavě v protikladu k ucpaným pražským silnicím , zaparkovat pod domem a po rampě se i odtud dostat přímo domů.

Dále pak uvažuji o kavárně jako doplňek k přistavišti, sloužící jak obyvatelům domu tak návštěvníkům ostrova. Přemýšlím nad umístěním kavárny. Vzhledem k rizikům záplav v cípu ostrova uvažuji nad variantou kavárny plovoucí na vodě. Nebo kavárny jako propojovacího bodu mezi obytným mostem a ostrovem. Tzn., že by kavárna byla ve výškové úrovni mostu a obsahovala by v sobě například schodiště a výtah.

Cenové mapy

Tržní ceny pronájmů bytů v Holešovicích a v Karlíně.



Tržní ceny prodeje bytů v Holešovicích a v Karlíně







5 komentářů:

  1. dobry den martino,
    koncept je dobry, jen inspiraci bych videl jinde, to co prikladate je vertikalni pozemek (mrakodrap) a u vas jde o obytny most, najdete prosim jinou presnejsi inspiraci, nebo udelejte nekolik mostu nad sebou - vertikalni pozemek, to je velice zajimave, pozemky se pak prodaji zajemcum, kouknete se take na archizoom non stop city, jhna cormelinga car free city, hoyotema sedme nebe, a next 21 v osace, myslim, ze jste na to prisla, ph

    OdpovědětVymazat
  2. Dobry den, dekuji. Koukala jsem na to, asi chápu kam tím míříte:)

    OdpovědětVymazat
  3. ok, tak udelejte nekolik platforem na sobe, zatim muzou byt prazdne, zakreslete je do fotografii, take bude zajimavy pohled z platforem, nezapomente na vertikalni propojeni, mozna se platformy daji udelat jako rampy, podivame se na to zitra, ph

    OdpovědětVymazat
  4. prosim pridejte posledni verzi, dek, ph

    OdpovědětVymazat
  5. Dobrý den,
    chtěla jsem Vás poprosit, jestli by jste my neposlal nějaké ty odkazy k archizoomu, nedaří se mi to najít. Díky Martina.

    OdpovědětVymazat